13. maj (petak) - SALA I

08:00 - 10:00
Dječija ortopedija

Moderatori: Tomislav Đapić, Siniša Dučić, Svemir Čustović

08:00 - 08:12
Tomislav Đapić (Zagreb, Hrvatska)
Rekonstruktivni zahvati na subluksiranim i luksiranim kukovima u djece i adolescenata sa cerebralnom paralizom

08:12 - 08:24
Siniša Dučić (Beograd, Srbija)
A prospective randomised non-blinded comparison of conventional and Dorgan's crossed pins for paediatric supracondylar humeral fractures

08:24 - 08:36
Oliver Segitz (Günzburg, Njemačka)
Fractures in growing age - The dangerous 5

08:36 - 08:48
Oliver Segitz (Günzburg, Njemačka)
Fractures of the supracondylar elbow in growing age

08:48 - 08:55
Siniša Dučić (Beograd, Srbija)
T-condylar fractures in children: Our expirience

08:55 - 09:02
Svemir Čustović (Tuzla, Bosna i Hercegovina)
Prijelomi proksimalnog femura kod djece

09:02 - 09:09
Bojan Bukva (Beograd, Srbija)
Lečenje skliznuća glavice butne kosti: uporedna studija u periodu od 12 godina

09:09 - 09:16
Mirsad Muftić (Sarajevo, Bosna i Hercegovina)
Pedobarografska procjena djece sa deformitetima stopala

09:16 - 09:23
Bojan Bukva (Beograd, Srbija)
Subtalarna artroereiza kao metoda lečenja fleksibilnih bolnih ravnih stopala (Pes Planovalgus) kod dece

09:23 - 09:30
Vukadin Milankov (Novi Sad, Srbija)
Povrede meniskusa u dečjem uzrastu

09:30 - 09:37
Svemir Čustović (Tuzla, Bosna i Hercegovina)
Prediktivna vrijednost kliničkog znaka ograničene abdukcije kuka kod novorođenčeta i oligohidroamniona tokom trudnoće majke za razvojni poremećaja kuka


10:00 - 10:20 Kafe pauza


efort logo

10:20 - 12:20
EFORT FORA session - Painful Shoulder

Moderatori: Semin Bećirbegović, Vladan Stevanović, Boris Poberaj

10:20 - 10:35
Milan Jovanović (Banja Luka, Bosnia and Herzegovina)
Clinical examination of painful shoulder

10:35 - 10:50
Boris Poberaj (Ankaran, Slovenia)
Rotator cuff pathology

10:50 - 11:05
Maki Grle (Mostar, Bosnia and Herzegovina)
Frozen Shoulder

11:05 - 11:20
Semin Bećirbegović (Sarajevo, Bosnia and Herzegovina)
Biceps tendon as source of pain

11:20 - 11:35
Srđan Ninković (Novi Sad, Serbia)
Posttraumatic shoulder pain and osteoarthritis

11:35 - 11:50
Vladan Stevanović (Beograd, Serbia)
Non-operative modalities of treatment of painful shoulder

11:50 - 12:05
Mirza Bišćević (Sarajevo, Bosnia and Herzegovina)
Differential diagnosis of shoulder and cervical spine pain


12:30 - 13:30
Komplikacije

Moderatori: Srđan Ninković, Ismet Gavrankapetanović, Slavko Manojlović

12:30 - 12:40
Srđan Ninković (Novi Sad, Srbija)
Komplikacije preloma gornjeg okrajka ramenice

12:40 - 12:50
Ismet Gavrankapetanović (Sarajevo, Bosna i Hercegovina)
Komplikacije nakon operativnog tretmana prijeloma dijafize humerusa

12:50 - 13:00
Slavko Manojlović (Banja Luka, Bosna i Hercegovina)
Najčešći uzroci preloma osteosintetskog i implantacionog materijala

13:00 - 13:07
Slaven Babić (Zagreb, Hrvatska)
Periprotetički prijelomi femura tipa B nakon artroplastike kuka

13:07 - 13:14
Stanislav Palija (Banja Luka, Bosna i Hercegovina)
Ukočenost nakon totalne artroplastike koljena

13:14 - 13:21
Ismet Gavrankapetanović (Sarajevo, Bosna i Hercegovina)
Komplikacije nakon ugradnje endoproteze kuka


13:30 - 14:30 Ručak


14:30 - 15:00
Sponzorsko predavanje glavnog sponzora - Osteomed  osteomed sponzorsko

Clemens Kosters (Greven, Germany)
Periprotetični prelomi - osteosinteza


15.00 - 16.45
Endoproteza kuka

Moderatori: Nemanja Slavković, Željko Jovičić, Drago Dolinar

15:00 - 15:10
Drago Dolinar (Ljubljana, Slovenija)
Optimizing the patient journey in patients followed by hip or knee repalacement

15:11 - 15:21
Željko Jovičić (Banja Luka, Bosna i Hercegovina)
Uticaj indeksa tjelesne mase na komplikacije nakon totalne artroplastike kuka

15:22 - 15:32
Nemanja Slavković (Beograd, Srbija)
Oslanjajuće površine u aloartroplastici kuka

15:33 - 15:43
Predrag Grubor (Banjaluka, Bosna i Hercegovina)
Anterior Minimal Invasive hip arthroplasty surgery

15:44 - 15:54
Samo Fokter (Maribor, Slovenija)
Dual-modularity in primary total hip arthroplasty a journey through an innovation trap

15:55 - 16:07
Slawa Miller (Günzburg, Njemačka)
Periprotetičke frakture

16:08 - 16:15
Nemanja Slavković (Beograd, Srbija)
Tribokorozija u aloartroplastici

16:16 - 16:26
Andrej Moličnik (Maribor, Slovenija)
Custom made components for Paprosky 3 acetabular defects in revision THA – our experience

16:27 - 16:36
Stanislav Palija (Banja Luka, Bosna i Hercegovina)
Usporedba efikasnosti, sigurnosti i isplativosti različitih načina primjene traneksamične kiseline kod totalne bescementne artroplastike kuka


16:45 - 17:05 Kafe pauza


17:05 - 18:20
Endoproteza koljena

Moderatori: Simon Kovač, Miroslav Hašpl, Zoran Nestorovski

17:05 - 17:15
Miroslav Hašpl (Krapinske Toplice, Hrvatska)
Parcijalna patelofemoralna proteza koljena

17:15 - 17:25
Simon Kovač (Ankaran, Slovenija)
Results and revision technicqe of unicodylar knee prosthesis

17:25 - 17:32
Zoran Nestorovski (Skopje, Sjeverna Makedonija)
Optimal time for unicondylar knee arthroplasty

17:32 - 17:42
Samo Fokter (Maribor, Slovenija)
Early failure analysis of modular uncemented porous tantalum total knee arthroplasties

17:42 - 17:49
Željko Jovičić (Banja Luka, Bosna i Hercegovina)
Broj primarnih totalnih artroplastika koljena i kuka u ZMFR „dr M. Zotović“ Banjaluka u periodu 2003. - 2021. godine

17:49 - 17:56
Slađjan Timotijević (Beograd, Srbija)
Preoperative Determination of Femoral Entry Point for Femoral Aligement Rod in Patients for Total Knee Artroplasty

17:56 - 18:03
Boris Gluščević (Beograd, Srbija)
Reviziona totalna artroplastika kolena - kliničko iskustvo

18:03 - 18:13
Slavko Manojlović (Banja Luka, Bosna i Hercegovina)
Lateral approach in primary TKR

Newsletter prijava